Във всички времена спортът е бил насърчаван сред обществото и има защо. Спортът дисциплинира, подобрява здравето и ви позволява винаги да поддържате тялото си в добра форма и изпълнено с енергия. Но знаете ли как спортът влияе на съня? Как тези два компонента на нашия живот са свързани помежду си? Как редовните упражнения влияят на нощната почивка? За това ще говорим днес и ще разгледаме всички интересни и важни аспекти на темата.
Връзката между спорта и съня
Ще започнем нашата дискусия за връзката между спорта и съня с проучване, в което сънят на две групи хора, които са участвали, е анализиран с помощта на инструмент за проследяване на активността. Членовете на първата група спортуваха редовно и бяха активни през целия ден. Втората група не се отличаваше с такава любов към спорта и като цяло водеше заседнал, неактивен начин на живот. Какви бяха резултатите от експеримента?
Така се оказва, че хората, занимаващи се със спорт, са имали по-спокоен и качествен сън от тези, които изобщо не са го правили.
Какви упражнения подобряват съня?
Дипломатът и политик Бенджамин Франклин каза: „Умората е най-добрата възглавница“. Но не само липсата на енергия от упражнения ви помага да спите добре, но и някои упражнения. Основните спортни техники, които подобряват съня, се считат за йога и стречинг. Как йога влияе върху качеството на съня на човек? Първо, йога релаксира тялото и ума, носи спокойствие и ви позволява да си починете правилно, така че заниманията по стречинг или йога дори през нощта са безопасно и ефективно средство за нормализиране на съня. Как точно йога подобрява качеството на нощната почивка?
Редовните вечерни занимания по йога ви помагат да се справите с нарушенията на съня, защото ви учат да отпускате тялото си и да го подготвяте за сън.
Преди да започнете своя вечерен ритуал, трябва да се уверите, че са изпълнени всички условия за него. Стаята трябва да бъде добре проветрена, елиминирайте ненужния шум, не яжте преди тренировка. В йога има определени пози (асани), които са предназначени за определена практика. За здрав сън най-препоръчителните асани са позата на детето, позата на героя, позата на котката и навеждането напред.
Активност преди лягане
Какво ще кажете за упражненията преди лягане? Това полезно ли е или не? Как вечерните тренировки ще повлияят на съня? Тук е трудно да се даде еднозначен отговор, тъй като всеки човек е индивидуален и изгражда ежедневието си по различен начин. Някои твърдят, че упражненията късно вечер причиняват безсъние и прилив на адреналин, докато други казват, че упражненията непосредствено преди лягане Ви помагат да спите като пън. Но ако се вслушате в мнението на лекарите, ето какво можете да чуете: вечерните спортове са нормални и не са вредни, ако Ви помагат да се уморите и да се подготвите за сън, но е по-добре да ги правите поне 3-4 часа преди лягане. Това ще улесни заспиването, а на сутринта ще се почувствате по-бодри и енергични. Упражненията обаче не трябва да са прекалено натоварващи или дълги.
Здравият дух живее в здраво тяло. А в нашия случай здрав сън. Ако напоследък изпитвате умора през деня и безсъние през нощта, не се отказвайте от физическите упражнения. Редовните упражнения помагат за подобряване на качеството на съня и Ви позволяват да си починете правилно, така че да сте пълни с енергия сутрин.