Всеки родител разбира, че сънят е много важен за детето. Когато детето току-що се роди, то спи по 20 часа на ден и всеки ден все по-малко. Сънят е неразделна част от развитието, тъй като по време на сън детето запомня по-голямата част от информацията и дори расте.
Липса на сън.
Липсата на сън има отрицателно въздействие върху растежа и развитието, така че е по-добре учениците да увеличат продължителността на съня с поне 1 час по време на изпитни периоди и преди събития, които изискват интензивна умствена дейност. Децата, които спят средно 2 часа по-малко, изпитват 30% намаление на представянето по време на дейности. Дългите периоди без сън водят до натрупване на кортизол, хормон на стреса, който е опасен дори за възрастни. При излишък на този хормон сънят става чувствителен и неспокоен и детето заспива по-трудно.
Правила за здравословен сън.
Какви са основните правила за здрав сън при децата?
Постепенно научете детето си да заспива само.
За да улесните заспиването на детето през лятото, затворете прозореца с плътни завеси.
Избягвайте тежки храни, чай, кафе и газирани напитки преди лягане.
За деца над две години последното хранене трябва да бъде 2-3 часа преди лягане. Ако вечерята е била „лека“, тогава можете малко да съкратите интервала. Малко преди лягане можете да пиете чай и да ядете бисквити. Чаят и други напитки, като кефир, не трябва да са студени. С лек стомах е по-лесно да заспите и сънят ви е по-дълбок, но обилната закуска преди лягане е много вредна за вашето здраве.
По-горе писахме, че за да заспите лесно и бързо е важно да сте в спокойна атмосфера: избягвайте шумни игри, довършвайте подготовката на домашните, не гледайте дълги анимационни филми и филми, които предизвикват силни емоции, не слушайте силна музика и т.н. През тези часове бебето може спокойно да играе с играчките си и да слуша приказката на майка си. По-големите деца могат да четат сами или да разговарят с близки. Попитайте детето си какво си спомня за този ден, какви положителни моменти имаше днес. През тези вечерни часове трябва да вземете душ или релаксираща вана, да си измиете зъбите, да оправите леглото си , да смените дрехите си и да извършите други ритуали, които показват, че детето скоро ще заспи. Повтарящите се действия ден след ден помагат на детето да се подготви за сън. Например, ако изведнъж няколко страници от любима книга преди лягане се превърнат в навик, не трябва да отучвате детето си от това. Нека това бъде ваш помощник.
За значението на избора на матрак и възглавница за дете ще говорим в следващите статии.
Продължителност на съня.
Що се отнася до продължителността на съня, тя ще бъде различна за различните възрастови групи. За деца на възраст 7-10 години нормата е 10-11 часа, за деца на възраст 11-14 години се намалява с час и вече е 9-10 часа, на тийнейджъри на възраст 15-17 години се препоръчва да спят поне 9-8 часа. Децата в предучилищна възраст и първокласниците също трябва да имат дневна дрямка с продължителност 1-2 часа.
В нашите сили е да осигурим на децата подходящи условия за заспиване и нищо да не пречи на пълноценния сън. Тогава резултатът под формата на добро настроение, успех в обучението и добро здраве няма да закъснее!