Възглавницата е незаменим атрибут на мястото за спане. Всеки от нас я използва всеки ден, възглавницата докосва лицето ни всеки ден, така че не трябва да забравяме за нейната хигиена. Важно е да се спазват специални правила; ако не се полагат грижи или се извършва неправилно, възглавницата може да загуби своите свойства, външен вид и др. Нека разгледаме по-подробно условията на грижа.
Как да разберете дали Вашата възглавница има нужда от грижа?
Първо, ако възглавницата е загубила представителния си вид, например има петна по нея.
Второ, ако почувствате болка в гърба, врата, раменете, когато се събудите, това е знак, че филърът може да се е намачкал.
И трето, ако на лицето ви се появят различни обриви, обриви, зачервяване и раздразнение, трябва да обърнете внимание на възглавницата си. Те може да са причинени от гъбички или акари.
Общи правила за грижа
Опитайте се да разклащате възглавницата си всеки ден, особено ако е пълна с пера, за да предотвратите степването и.
Можете да извадите възглавницата, за да се проветри веднъж или два пъти седмично. Например на балкона. Но избягвайте излагането на слънчева светлина и не оставяйте възглавницата на топло място.
И така, сега нека почистим възглавницата:
За да предотвратите слепване на пълнежа, перете възглавниците в хладка вода, не по-гореща от 40°. (Но не забравяйте, че не всички възглавници могат да се перат! Обърнете внимание на етикета, той ще каже: продуктът може ли да се пере или не)
Когато перете в пералня, по-добре е да използвате деликатния режим „ръчно пране“ или да перете на ръка.
Когато избирате почистващи продукти, дайте предпочитание на гел или течни, тъй като прахът често се натрупва в шевовете и се разтваря лошо. Поради това възглавницата просто не се измива добре и е неприятно да усещате частици прах, докато си почивате.
Ако не е останало нищо освен прах, по-добре е да включите допълнително изплакване, така че да се разтвори правилно или да разтворите праха предварително и да го излеете в течна форма.
Възглавницата трябва да се суши на чист въздух, да не се поставя върху радиатор или други топли места, да се избягва излагането на слънчева светлина, периодично да се обръща и да се пухка.
Заслужава да се отбележи отделно, че възглавниците от мемори пяна трябва да се перат само когато калъфката се замърси, тъй като сега те са направени от материали, които не натрупват прах и миризми. Достатъчно е да проветрявате такива възглавници от време на време.
Може ли възглавницата да причини алергии?
Нашият отговор е не. Но алергенът може да бъде прах, натрупан във възглавницата, мухъл и др. Гъбичките и мухълът се появяват особено при контакт с влажна среда. Възглавниците с пух и пера, ако не се грижат правилно, рискуват да се превърнат в развъдник на прахови акари, точно както вълнените възглавници. Въпреки това, освен че съдържат сапрофити, вълнените възглавници могат да причинят сърбеж и обриви при хора с чувствителна кожа. В този случай трябва да ограничите директния контакт на кожата с продукта.
Някои възглавници са предназначени за медицински цели и са пълни с различни билки, но при някои хора те могат да имат обратен ефект. Билките често имат силна миризма, която може да причини запушен нос и алергичен ринит при страдащите от алергия. По-добре е да подходите към покупката на такъв продукт с повишено внимание.
Има ли хипоалергенни възглавници?
Да, има няколко материала, които минимизират всички рискове от алергична реакция. Те включват:
Полиуретанова пяна (не задържа акари).
Естествен латекс (има антибактериални свойства).
Memory (пяна с мемори ефект).
Възглавницата, както всички текстилни продукти, изисква правилна грижа. Ако не се обърне необходимото внимание, в него могат да се развият гъбички, мухъл и микроорганизми, които впоследствие да предизвикат алергична реакция. За да избегнете подобни проблеми, трябва да следвате всички правила, посочени в статията, и да се отнасяте внимателно към този пастелен атрибут.